Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 17:19 Bu haber 491 kez okundu
 
Sosyal yardımlar binlerce kişinin yüzünü güldürdü
 
 
Gündem Haberi


Ülkemizin her yanında ihtiyaç sahiplerinin sorunlarını çözümlemek için kurulan kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bugüne kadar binlerce insanın yüzünü güldürdü. 

Nakit yardımdan gıdaya, yakacaktan giyeceğe ihtiyaç sahibi olan vatandaşa el uzatan vakıflar, yardım almak isteyenlerin başvurusunu nüfus cüzdanı ile kabul edip maddi durumlarını araştırdıktan sonra yardımlara başlıyor. 
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın yardım programları şöyle: Kömür yardımı, Muhtaç ailelere çoklu doğum yardımı, Genel sağlık sigortası gelir testi, İlaç katılımı payı ödemeleri,  Nakdi yardım, Şartlı sağlık ve şartlı eğitim, Şartlı gebelik, Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı, Öksüz/Yetim yardımı, Muhtaç asker ailesi yardımı, Muhtaç asker çocuğu yardımı, Tüberküloz ve SSPE Hastaları yardım programı, Engelli aylığı / engelli yaknı aylığı, Yaşlılık yardımı (65 yaş), Yangın, sel, su baskını ... vb yardımları, Ağrı kronik hastalara elektrik yardımı, Yabancı yardımları, Ev onarım-tadilat yardımları, ÖYAÇ - Öksüz, yetim ve asker çocuğu yardım programı, Şartlı sağlık yardımı, Evde bakım hizmeti, Tek seferlik yardım.
İşte başvuru koşulları ve alınabilecek yardımlar: 
Nakit,Gıda,Yakacak,Giyecek Yardımları : Yardım almak isteyen kişi nüfus cüzdanı ile birlikte vakfımıza gelerek dilekçe vermek suretiyle yardım müracaatında bulunabilir.
Barınma (ev yapım-onarım) Yardımları: Yardım almak isteyen kişi Nüfus cüzdanı, Barınma ihtiyaç Raporu, Tapu kaydı ile birlikte vakfımıza gelerek dilekçe vermek suretiyle yardım müracaatında bulunabilir.
Eğitim Yardımları (Kırtasiye-Giyecek) : Yardım almak isteyen kişi Nüfus cüzdanı ile birlikte Eğitim yardımından faydalanacağı çocuğunun en son durumunu gösterir öğrenci belgesi ile birlikte vakfımıza gelerek dilekçe vermek suretiyle yardım müracaatında bulunabilir.
Şartlı Eğitim-Sağlık Yardımları (ŞEYS): Yardım almak isteyen kişi ve eşinin aktif SGK kaydının olmaması gerekir. Başvuru yapacak kişi Nüfus cüzdanı , çocuklarına ait öğrenci belgesi ve nüfus cüzdan fotokopileri ile birlikte vakfımıza gelerek dilekçe vermek suretiyle yardım müracaatında bulunabilir.

Proje Destek Başvuruları: Yardım almak isteyen kişi ve eşinin aktif SGK kaydının olmaması ile birlikte 18-60 yaş arası olmak, erkek başvuru sahipleri için askerliğini fiilen yapmış veya askerlik ile ilişkisi olmamak, en az 6 aydır vakfımızın ilçe sınırları içerisinde ikamet ediyor olması şartı aranmaktadır.
Gelir getirici Proje başvurusunda bulunacak kişi nüfus cüzdanı ile birlikte vakfa gelir ve alt proje başvuru formu ile birlikte müracaatta bulunabilir.
İş Kurma projelerinde ise; başvurusunda bulunacak kişi nüfus cüzdanı, iş tecrübesini kanıtlayıcı belge ile birlikte vakfa gelir ve alt proje başvuru formu ile birlikte müracaatta bulunabilir.
Gelir Testi yaptırmak için nereye başvuru yapılır?
Kişinin herhangi bir sağlık güvencesi yoksa , 18 yaş üzerinde ise ADNK sistemine göre ikametinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına nüfus cüzdanı ile gelerek müracaatta bulunabilir.
Gelir Testi Yaptırmak istemeyenler ne yapmalıdır?
Gelir testi yaptırmak istemeyenler Sosyal Güvenlik Kurumuna verecekleri gelir testi yaptırmak istemediklerine ilişkin yazılı beyan üzerine asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek genel sağlık yardımlarından kendileri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler yararlanabilir.
2022 sayılı yasaya göre yaşlılık ve özürlü aylığı alanlar sağlık yardımlarından nasıl yararlanacaklardır?
2022 sayılı yasaya göre özürlü ve yaşlılık aylığı alanlar aylık aldıkları sürece kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler gelir testi yaptırmaksızın sağlık yardımından yararlanacaklardır.
Gelir Tespiti başvurusu ne zaman sonuçlanacak?
Vatandaşın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurusundan sonra bir ay içerisinde gelir testi sonuçlandırılmış olacak.Böylece vatandaş GSS 'li sayılıp sayılmayacağını veya ödemesi gereken prim tutarını öğrenmiş olacak.
Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım Programının amacı nedir ?
Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir sahibi olmayan kadınların yoksulluktan daha fazla etkilendiği gerçeğinden hareketle oluşturulan yardım programı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmiş bir projedir.
Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım Programının başvuru şartları nelerdir?
a) Kadının son medeni durumunun eşinin vefat etmesi gerekli

b) Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş ve gelirinin olmaması ile birlikte ,aynı evi paylaştığı çocuklarının da sosyal güvenlik kapsamında aylık ve gelirinin bulunmaması ,hanenin kişi başına gelirinin de 1620 gösterge ile memur maaş katsayısı çarpımından elde edilecek rakamın (1620X0,0767910= 124,40) TL.nin altında olması
Kadının eşi vefat etmiş , 2022 maaşı var aynı zamanda Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım Programından da faydalanabilir mi?
Kişi sadece bir tane yardım programından faydalanabilir.2022 istiyorsa Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım Programından yararlanamaz. 2022 maaşı alan kişi maaşından feragat ettiğine dair yazılı beyan vermesi ve şartları taşıması halinde Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım Programından yararlanabilir.
Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım Programının aylık ödemesi ne kadar?
Eşi vefat eden Kadınlara yönelik yardım Programından fayda sahibi olana 2 aylık periyotlarla aylık 250 TL.olmak üzere toplam 500 TL. ödeme yapılmaktadır. Ödemeler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından şahısların PTT şubelerinde bulunan hesaplarına havale edilmek suretiyle gerçekleşmektedir.
Evde bakım hizmetinden yararlanmak için özürlülük şartı nedir?
Evde bakım hizmetinde yararlanacak olan kişinin öncelikle Bakılan ve bakıcının aynı haneyi paylaşması gerekmekle birlikte bakılan kişinin sağlık kurulu raporu ile ağır özürlü olduğunu belgelemesi gerekmektedir.
Başvuru için hangi belgeler gerekli?
Bakan ve bakıcının Nüfus Cüzdanları, Bakılan kişinin ağır özürlü olduğunu belgeleyen sağlık kurulu raporunun aslı, bakılan kişiye ait 2 adet vesikalık fotoğraf gerekli belgelerdir.

Kaynak: Editör:
 
 
 
Etiketler: Sosyal, yardımlar, binlerce, , kişinin, yüzünü, güldürdü, ,
Haber Videosu
Yorumlar
BSK
Bizim Gazete
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
23
0
0
2
7
9
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
2
2
6
10
4
Beşiktaş
16
0
3
1
5
9
5
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
6
Kasımpaşa
15
0
3
3
4
10
7
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
8
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
9
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
10
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
13
Konyaspor
12
0
3
3
3
9
14
Göztepe
11
0
1
5
2
8
15
Antalyaspor
10
0
4
4
2
10
16
BB Erzurumspor
9
0
4
3
2
9
17
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
6
2
1
9
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı