2 YAŞ SENDROMU İLE BAŞA ÇIKMANIN PRATİK YOLLARI
Haber
07 Ekim 2021 - Perşembe 09:33 Bu haber 649 kez okundu
 
2 YAŞ SENDROMU İLE BAŞA ÇIKMANIN PRATİK YOLLARI
Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde yaşanan ve ilk bireyselleşme süreci olan 2 yaş sendromu ebeveynleri oldukça zorlayabiliyor. Sağlıklı çocuklarda olması beklenen ve istenen bir durum olan 2 yaş sendromu uzmanlarca sosyal ve psikolojik gelişimin bir parçası olarak tanımlanıyor.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
2 YAŞ SENDROMU İLE BAŞA ÇIKMANIN PRATİK YOLLARI

1,5-3 yaş arasında yaşanan bu dönemde sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdüren çocuğun her şeye hayır demesi, agresif davranışlar sergilemesi, öfke nöbetleri geçirmesi hatta durduk yere bağırması son derece normal sayılıyor.

2 yaş sendromu içinde bulunan ve bu nedenle her şeye hayır diyen, agresif ve öfkeli davranışlar sergileyen çocukla çatışmanın, güç mücadelesine girmenin, sert ve cezalandırıcı bir tutum sergilemenin geçici olan bu durumun kalıcı hale gelmesine yol açabileceğini söyleyen Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, “Böyle anlarda sakin kalmak, çocukların verdiği içgüdüsel tepkilere mantık çerçevesinde yaklaşmak çocuğun zihinsel ve duygusal gelişimi üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır” diyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2, YAŞ, SENDROMU, İLE, BAŞA, ÇIKMANIN, PRATİK, YOLLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı