CAN: TEK BİR KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TAHAMMÜLÜZ YOK
Haber
25 Kasım 2021 - Perşembe 14:13 Bu haber 354 kez okundu
 
CAN: TEK BİR KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TAHAMMÜLÜZ YOK
AK Parti Adana İl Kadın Kolları Başkanı Sevil Can, “Tek bir kadına yönelik şiddete dahi tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz.” dedi.
SİYASET Haberi
CAN: TEK BİR KADINA YÖNELİK ŞİDDETE TAHAMMÜLÜZ YOK

Can, AK Parti İl Başkanlığı’nda partili kadınlarla birlikte Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

 

Can, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sorun olduğunu söyledi. Partisinin, kurulduğu ilk günden itibaren kadına yönelik şiddetle mücadelede reform niteliğinde adımlar attığına dikkat çeken, Can, şunları söyledi:

 

“2002 yılında yola çıkarken kılavuz edindiğimiz Seçim Beyannamemizden itibaren, kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı ifade ettik. 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesini düzenledik. 2005 yılında Türk Ceza Kanununda yaptığımız değişiklik ile "Töre Nedeniyle" ifadesini ekleyerek, Töre Cinayetleri faillerine en yüksek cezaları getirdik. Medenî Kanun, İş Kanunu’nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM’leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekûn mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor. Bizim medeniyetimiz; kadın, erkek, çocuk, her bir insana ve tüm yaratılmışlara muhabbeti, sevgiyi esas alan bir medeniyettir. Biz, şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve kıymetli Hanımefendi’nin de önemle vurguladıkları gibi ‘kadına şiddet, insanlığa ihanettir.’ AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz.”

 

OMUZ OMUZA MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ 


Toplumu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekûn mücadele ile sağlanacağına inandıklarını anlatan Sevil Can, sözlerini şöyle noktaladı: “Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da, ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü Yargı Paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir. 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha tüm gücümüzle haykırıyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CAN:, TEK, BİR, KADINA, YÖNELİK, ŞİDDETE, TAHAMMÜLÜZ, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı