Görsel Tasarımda Çağrışım
Haber
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 11:03 Bu haber 2341 kez okundu
 
Görsel Tasarımda Çağrışım
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Görsel Tasarımda Çağrışım

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümünün daveti üzerine Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Şansal Erdinç, “Görsel Tasarımda Çağrışım, Pareidolila ve Apofeni” konulu seminer verdi.

“cukurovagsf” YouTube kanalında da https://youtu.be/nqXgILyW8oM linkiyle paylaşılan seminer Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Öğretim Görevlisi Dr. Özlem Uslu moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

“Görsel Tasarımda Çağrışım, Pareidolia ve Apofeni” başlıklı seminerde Dr. Öğr. Üyesi Şansal Erdinç tarafından yapılan ‘Pareidolia’ terimini “Nesnelerin üzerinde gerçekte olmasa da surat gibi olmayan şeyleri görmek” şeklinde açıkladı.

Dr. Öğr. Üyesi Erdinç sunumunda kişiliğimizin, cinsiyetimizin ve duygusal durum halimizin; baktığımız nesnelerde insan yüzü görme ve diğer anlamlı şeyler oluşturma eğilimimizi etkilediğini ileri sürerek sanatçıların ve tasarımcıların bu tür kavramları, çeşitli çağrışım sistemleri kurgularken nasıl kullandıklarına dair eğlenceli örneklerle anlattı.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Görsel, Tasarımda, Çağrışım,
Yorumlar
Haber Yazılımı