Hasta bakım hizmetlerinde istihdam olanakları artıyor…
Haber
25 Eylül 2021 - Cumartesi 09:34 Bu haber 565 kez okundu
 
Hasta bakım hizmetlerinde istihdam olanakları artıyor…
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
Hasta bakım hizmetlerinde istihdam olanakları artıyor…

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Program Başkanı Öğretim Görevlisi Gönül Kil Tetik, Evde Hasta Bakımı Program Başkanı Öğretim Görevlisi Büşra Ecem Kuru ve Yaşlı Bakımı Program Başkanı Öğretim Görevlisi Büşra Kul, ek tercih döneminde seçim yapacak aday öğrencilerin sahip olacağı imkanlar hakkında bilgiler paylaştı

Alanda çalışanlar yaşlı bireylerin gereksinimlerini bilmeli

“Yaşam süresinin uzaması ve yaşlıların bakım gereksinimlerinin artmış olması, uygulama boyutunda bakım hizmetlerini birebir yürütecek profesyonel ara eleman ihtiyacını yaratıyor” diyen Büşra Kul, sözlerine şöyle devam etti: 

“Hasta ve yaşlı hizmetleri alanında çalışan kişiler yaşlının gereksinimlerini bilmeli, alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak bakımını planlamalı, hasta ve ailesini bilgilendirmeli, günlük yaşam aktivitelerini hasta ile birlikte gerçekleştirmeli, oda düzenini sağlamalı ve bağımsız olarak gerçekleştiremediği her türlü aktivite de hastaya yardımcı olmalıdır. Hem devlet hem de özel sektöre ait birçok hasta ve yaşlı bakım merkezi bulunuyor. Hastane, huzurevi, yaşlı bakım rehabilitasyon merkezleri, yaşlı gündüz merkezleri, hospis ve yaşlı bakım hizmetlerinin yürütüldüğü sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, özel kurumlara bağlı ilgili birimlerde ve evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda hasta ve yaşlı hizmetleri uygulanıyor.”

Uygulama ve pratik beceri çok önemli

Sağlık alanında multidisipliner yaklaşımların çok önemli olduğunu vurgulayan Kul, ‘‘Öğrencilerin teorik derslerden öğrendiklerinin yanı sıra laboratuvarlarımızda ve alanda aldıkları uygulamalı eğitimlerin katkısı çok büyük olacaktır. Öğrencilerimiz ders programlarındaki teorik ve uygulamalı dersleri Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesinde alıyor. Ayrıca kariyer merkezi aracılığı ile öğrenciler uygulamalı derslerini Darülaceze, birçok devlet ve özel sağlık kurumlarının geriatri servisi, palyatif bakım ünitesi ve benzeri yerlerde yapabiliyor.” dedi.

İki diploma ile istihdam olanaklarını artırabilecekler

Sağlık bilimlerinin temeli olan insan sağlığına hizmet verebilecek bireylere gerekli donanımları kazandırmayı hedeflediklerini belirten Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Program Başkanı Öğretim Görevlisi Gönül Kil Tetik, “Öğrenciler, uygulama ve pratik becerilerini geliştirmek için alandaki uygulamalı derslerini modern ve gelişen teknolojik çağa uygun donanıma sahip üniversite laboratuvarları, birçok devlet ve özel sağlık kurumlarında gerçekleştiriyor. İş tabanlı eğitim modeline uygun olarak teorik, uygulamalı ve çeşitli staj eğitimleri sayesinde mesleki beceriyi iki yıl gibi kısa sürede kazanıyor. Öğrenciler, yerleştikleri bölümlere içerik olarak yakın diğer bir SHMYO programı ile birlikte iki diplomaya sahip olarak gelecekte başvuracakları istihdam olanaklarını daha fazla arttırabilecek. İki farklı programda eğitim ile daha donanımlı olarak meslek hayatlarına atılabilecekler.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hasta, bakım, hizmetlerinde, istihdam, olanakları, artıyor…,
Yorumlar
Haber Yazılımı