“MAHREMİYET EĞİTİMİYLE CİNSEL KİMLİK GELİŞİMİ BİRBİRİNDEN AYRILMAZ”
Haber
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 17:51 Bu haber 583 kez okundu
 
“MAHREMİYET EĞİTİMİYLE CİNSEL KİMLİK GELİŞİMİ BİRBİRİNDEN AYRILMAZ”
Psikoterapist Adnan Kalkan, “Mahremiyet eğitimi ve cinsel kimlik gelişimi birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Bu iki konu birlikte ele alınırsa, sorunlar daha kalıcı çözülecektir” dedi.
SAĞLIK-YAŞAM Haberi
“MAHREMİYET EĞİTİMİYLE CİNSEL KİMLİK GELİŞİMİ BİRBİRİNDEN AYRILMAZ”

Kalkan’ın açıklamaları şöyle:

 

KARAKTER GELİŞİMİ ANNE KARNINDA BAŞLIYOR

 

Yapılan bazı araştırmalara göre karakterin yüzde 25’i anne rahmindeyken gerçekleşiyor. Dolayısıyla anne hamile kaldıktan itibaren dinlediği ve konuştuğu bütün sözleri ve her türlü ortama dikkat etmelidir. Çünkü konuştuğu ve dinlediği sözler müzikler kendisine nasıl olumsuz tesir ederse, aynı şekilde çocuğuna da tesir eder.

 

ÇOCUĞUN ALTINI SADECE ANNESİ DEĞİŞTİRMELİ

 

Çocuğun altını değiştirirken, mümkün olduğunca babası ve kardeşleri dahil olmak üzere, başkasının yanında değiştirilmemelidir. Mümkün olduğunca anne dışında başkası çocuğun altını değiştirmemelidir. Çalışan annelerde ise, bakıcı dışında, yani bakıcı ve anne dışında, kimse çocuğun altını değiştirmemelidir.

 

EMZİRME ANNE ÇOCUK ARASINDA BAĞ OLUŞTURUR

 

Mahremiyet konusunda çocuk anneden etkilenir. Anne kendi mahremiyetine dikkat ettikçe çocuk da mahremiyetini kazanır. Anne çocuğunu emzirirken mümkün olduğunca başkasının yanında emzirmemelidir.

 

TUVALET EĞİTİMİ CİNSEL KİMLİK VE MAHREMİYET İÇİN ÖNEMLİ

 

Tuvalet eğitimi anne tarafından gerçekleştirilmelidir.  Erkeklerde ise babanın desteklemesi önem arz eder. 15-25 ay tuvalet eğitimi için, çocuk gerekli olgunlaşmaya ulaşmış olur. Çalışan annelerin çocukları ise anne ve bakıcı tarafından tuvalet eğitimi verilmelidir.

 

4 YAŞINDAN SONRA ÇOCUK KENDİ ODASINDA UYUMALI

 

Özellikle 3,5- 4 yaşlarına kadar annenin ve bebeğin birbirine sağlıklı bağlarla bağlanması için aynı odalarda uyumaları gerekir. Ancak 4, 4,5 yaşına gelen bir çocuğu gerek anne babanın mahremiyeti, gerek çocuk için oda ayrılmalıdır. Çocuğun dünyasında gerek bilgisayar oyunlarında gerekse özellikle bu yaşlarda izlenen çizgi filmlerdeki subliminal mesajların etkisiyle, çocuğun alemi yetişkin insanların aleminden farklılık arzeder. Ebeveyn ilk odayı ayırdığı zaman,  çocuk odada periler ve çeşitli yaratıklar olduğunu düşünerek, başka odada uyumaya korkar. Bundan dolayı anne babalar çocuğu başka odada uyutmaya başladıktan itibaren, ilk günler çocukla birlikte sabaha kadar, daha sonra birkaç gün gece yarısı kalkıp kendi odasına geçmelidir. Daha sonra da çocuğu uyutup kendi odasına geçmelidir. Böylece alışkanlık kazandırılmış olacaktır istikrarla devam edildiği takdirde, bu alışkanlığı kazandırılması sağlanacaktır.

 

7 YAŞINDA KIZ VE ERKEK ÇOCUK ODASI AYRILMALI

 

 Özellikle 7 yaşına gelen kız ve erkek çocuğu gerek cinsel kimlik gelişimi gerekse mahremiyeti gereği mümkün olduğunca yatak odalarının ayrılması gerekmektedir. Eğer Yatak odasını ayıracak kadar ortam söz konusu değilse, altlı üstlü yani iki katlı ranzalarda çocukların uyutulması mahremiyetleri açısından önem arz eder.

 

ERGENLİK ÖNCESİ ÇOCUĞUNUZU BİLİNÇLENDİRİN

 

Son olarak erinlik çağına girip, artık ergenliğin kapısını çalan çocuklarda erkek çocuklarını baba karşısına alıp konuşmalı, kız çocuklarını ise anne karşısına alıp konuşmalıdır. Vücudunda meydana gelen değişiklikleri psikolojik olarak hissedebileceği duyguları anne baba tarafından çocuğa anlatılmalıdır. Nitekim anne baba tarafından bilinçlendirmeyen çocuğun 3 rol modeli vardır. Bunlardan biri ve birincisi kendisi gibi bilinçsiz ergen arkadaşıdır. İkincisi çocuğun izlediği film ve dizilerdeki karakterlerdir. Bu manada anne-babalar eğitimcilerle ciddi bir etkileşim ve iletişim halinde olmalıdır ki, çocuk sağlıklı bir şekilde bilinçlendirilsin. Ergenliği de sağlıklı bir şekilde atlatması sağlanmalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “MAHREMİYET, EĞİTİMİYLE, CİNSEL, KİMLİK, GELİŞİMİ, BİRBİRİNDEN, AYRILMAZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı