MEDİKAL ESTETİK HEKİMİ DR. GÜL FENNİBİLEK KİTABININ ADIYLA SEVENLERİNİ ŞAŞIRTTI
Haber
30 Mayıs 2021 - Pazar 17:23 Bu haber 998 kez okundu
 
MEDİKAL ESTETİK HEKİMİ DR. GÜL FENNİBİLEK KİTABININ ADIYLA SEVENLERİNİ ŞAŞIRTTI
KÜLTÜR-SANAT Haberi
MEDİKAL ESTETİK HEKİMİ DR. GÜL FENNİBİLEK  KİTABININ ADIYLA SEVENLERİNİ ŞAŞIRTTI

 

Doktor kimliğinin yanı sıra bateri, yaşam koçluğu, pilates eğitmenliği, tenis, şan, direk dansı, oyunculuk ve piyano eğitimleri de alıp tüm bunları hobi ve iş olarak sürdüren 
Medikal Estetik Hekimi Dr. Gül Fennibilek, büyük ilgi gören “Anne Ben Bi Erkek Olup Dönücem” adlı kitabının doğuş öyküsünü anlattı. 
 
Türkiye’de zaman zaman gündeme gelen estetik facialarının tedavisindeki başarınızla sizi aslında herkes tanıyor ancak, yaşam hikayenizi bir de bizim için özetleyebilir misiniz?
 
Malatya’nın Arguvan ilçesinin bir köyünde, bankacı bir baba ve ebe bir annenin 3 çocuğundan biri olarak dünyaya geldim. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. İlk görev yerim olan Muş’ta iki yıl zor şartlara rağmen çalıştım. 2001 yılında Adana’ya yerleştim. İtalya ve Ankara’da aldığım eğitimlerin ardından başladığım Medikal Estetik Hekimliğini aşkla sürdürüyorum. 
 
 
Kitap yazma fikri nasıl oluştu? Ailede edebiyatçı var mı?  Yani genlerden gelen bir özellik mi?
 
Ailemde yazar yok. Kitap yazma fikrim de yoktu aslında. Çünkü yoğun bir tempodayım. Müzik var, bateri var, şarkı söylemek var, spor var, hepsinden önemlisi yoğun bir işim var. 3 – 4 yıl kadar önce bir arkadaşım bana bir kitap hediye etti. “Keşke kadın olsam” diye bir kitaptı.  Yazarı Aykut Öğüt. Bu kitabı iki günde bitirdim. Bence yazarın bizim gibi güçlü kadınlar hakkında hiç fikri yoktu. Hep ezik kadınlardan bahsediyordu. Kadınların erkekler olmadan kendilerini yarım gibi hissettiklerini, hayatlarını onlar için feda ettiklerinden bahsediyordu. Ben bunu okudukça ona cevap veresim geldi. Bu yazarın bir arkadaşımın tanıdığı olduğunu öğrenince, arkadaşımdan rica ettim. Ben bir mail yazacağım, arkadaşım da yazara gönderecekti. Ama yazdım yazdım bitmiyor. Sayfalar dolusu bir yazı oldu. Sonra dedim ki “Neden ben kitap yazmıyorum?”. 
 
 
Kitabınızda nelerden bahsediyorsunuz, odak noktası kadınlar mı ? 
 
Kitabımda hem kendi yaşamımdan hem de daha çok kadınlar olmak üzere dinlediğim hastalarımın öykülerinden bahsederek toplumsal bir analiz yaptım ve okuyuculara naçizane önerilerde bulundum..7 yıl Adana Ruh Sağlığı Hastanesi acil psikiyatri ve 3 yıl da taciz ve tecavüz nedenli devlet himayesinde olan kızların bulunduğu yurtta doktorluk yaptım ben. İnsana çok dokunan gerçek hikayeler dinledim, tanık oldum. Bu süreçte ve de toplamda 20 yıldır hem medikal estetik hekimliği hem de aynı zamanda yaşam koçluğu da yaptığım için karakter ve toplumsal analiz konusunda iyi olduğumu düşünüyorum. Pek çok insan bana kendi sorunlarını anlatmayı sever. Bu şekilde tabi pek çok da hikaye biriktirdim beynimde..Kendi yaşamımdan neden bahsettiğime gelince; dışardan görünen enerjik ve pozitif duruşum nedeniyle herkes beni inanılmaz olanaklar içinde ve pamuklara sarılı bir hayat yaşadığımı zanneder. Hâlbuki büyük imkanlarla ve sevgi dolu büyümedim ben hiç. Hatta çoğu zaman baskı, kısıtlama ve engellemeler içinde büyüdüm ben. Bu durum ben “erkek gibi” oldukça değişti. Mizacım sertleştikçe yani erkekleştikçe, hiç kimse bana baskı kurmaya cesaret edemedi. Bu bana tam da istediğim özgürlüğümü verdi işte. Trajikomik bir durum bence bu.. Halbuki böyle değildim ben. Bateri çalmam dışında erkeksi bir yanım yoktu. Fakat  bir yanılsama olmasın, bence erkeklerin olamadığı bir erkeklikten bahsediyorum burada.. Yani önce insan olmaktan sonra da cinsiyetlerin gerçek sorumluluklarından bahsediyorum.. Bir erkek bunları gerçekleştiremediğinde onun da sorumluluğunu kadın üstleniyor. Haliyle kadın artık “erkek gibi” olmaya başlıyor.. İşte kitabımda genel olarak bunları anlattım.. Hem kadınların hem de erkeklerin nasıl güçlü bir insan haline dönüşebileceğini anlatmaya çalıştım.. Tabi anlattığım konular her ne kadar ciddi olsa da çoğunlukla esprili bir dille yazdım.. Zira toplumumuzda kitap okuma oranı oldukça düşük.. Dolayısıyla sıkılmadan ve gülümseyerek okunması için böyle bir dil kullandım.
 
Kitabın adının yanlış anlaşılmalara yol açabileceğini düşündünüz mü?
 
Kesinlikle evet.. Cinsiyet değiştireceğimle ilgili şüpheye düşenler bile oldu aslında, ama cinsiyet değiştirmek gibi bir niyetim yok.. Kadın olmaktan gayet memnunum.. Fakat ne kadar yanlış anlaşılmalara neden olursa olsun kitabımı okuyanların erkeklik ve kadınlıkla veya toplumsal iletişimimizle, ilişkilerimizle alâkalı çok manidar konuları bambaşka açılardan göreceklerine eminim.. Üç yıldır üzerinde uğraştığım bu kitabımla birlikte benim niye bu kadar deli ve aykırı olduğumu, niye bu kadar sivri dilli olduğumu, niye durursam öleceğimi zannettiğim oldukça hareketli ve tempolu bir yaşantı seçtiğimi, ama en önemlisi de her ne kadar dış görüntümle güzelliğime her zaman düşkün olsam da…  iş olarak kadınları güzelleştirmek ve mutlu etmek istediğim bu mesleği seçsem de, neden zamanla içten içe erkekleştiğimi anlatmaya çalıştım bu kitabımda.. Erkek olmaya mecbur bırakıldığım uzun ince yolumu özetledim..
 
Kitabınızı annenize ithaf etmenizin nedeni nedir? 

Bu kitabı ben  erkeklere, her açıdan güçlü bulduğum kadınlara ve evet en çok da anneme ithaf ediyorum.. Annem maddi manevi kısıtlı ve zorlu bir yaşam geçirmiş ama bunlardan hiç şikayet etmeden gerçekten de çok çalışmış ve ayakta kalmayı başarmış bir kadındır.. En şaşırdığım tarafı ise insan sevgisini hiç kaybetmemiş bir kadın o.. Asıl gücü de işte orada.. Bu konulara kitabımda ayrıntıyla yer verdim..
 
Kitabınız yaklaşık bir ay kadar önce kitapseverler ile buluştu. Aldığınız ilk tepkiler nedir? 
 
Kadınlardan da erkeklerden de yoğun bir ilgi gördü kitabım. Bundan çok mutluyum. Aldığım tepkiler çok güzel. İnsanlar kitaptaki hikayelerin bazılarında kendilerini bulduklarını söylüyorlar. Çünkü benim anlattıklarım senaryo değil hayattan gerçek kesitler sundum. Tüm okurlarıma teşekkür ediyor, kucak dolusu sevgilerimi sunuyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEDİKAL, ESTETİK, HEKİMİ, DR., GÜL, FENNİBİLEK, , KİTABININ, ADIYLA, SEVENLERİNİ, ŞAŞIRTTI, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı