Mor Cepken’den sonra "ELİ BELİNDE" motifi
Haber
15 Mart 2021 - Pazartesi 14:38 Bu haber 906 kez okundu
 
Mor Cepken’den sonra "ELİ BELİNDE" motifi
Günümüze kadar taşınan motif, kadının gücünü, doğurganlığını, bereketi ve mutluluğu temsil ediyor
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Mor Cepken’den sonra

 

 Seyhan Halk Eğitim Merkezi; yaptığı etkinliklerle fark yaratmaya devam ediyor. Geçmişi günümüze taşıyan, eskimeye ve unutulmaya yüz tutmuş el sanatları motiflerini yaşatan Seyhan Halk Eğitim Merkezi; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, “Mor Cepken”i tanıttıktan sonra, Müdürleri Cavidan Gülnar Çeliğ koordinatörlüğünde tarihi Taşköprü’de  “Eli Belinde” motifini tanıtma amacıyla video çekimlerini gerçekleştirdi.

Kilim Dokuma Hocası Şükran Kara, Çini Hocası Yasemin Ergöktaş ile Mozaik ve Alçı Rölyef Hocası Seylan Aslanyürek; tarihi ELİ BELİNDE motifini günümüze taşırken, yaptıkları kilim, çini ve rölyefler önünde kısa tanıtımlar gerçekleştirdi.

Saz hocası Özcan Kul, Ney hocası Gülhan Kahraman ve Gitar Hocası Haluk Erhan Özaltun’un sunumları eşliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, kilim başta olmak üzere tüm el sanatlarında kullanılan ELİ BELİNDE motifi tanıtıldı. Kadının gücünü kendisinden almasını, doğurganlığını, bereketi , umudu ve mutluluğu temsil eden motif, geçmişten günümüze kadar kuşaktan kuşağa aktarıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mor, Cepken’den, sonra, "ELİ, BELİNDE", motifi,
Yorumlar
Haber Yazılımı