MEHMET FATİH MANAZ Uzaklaşan Kalpler
Yazı Detayı
30 Ağustos 2021 - Pazartesi 16:35 Bu yazı 29 kez okundu
 
Uzaklaşan Kalpler
MEHMET FATİH MANAZ
 
 

Bir öğretmen öğrencileri ile gezinirken bir nehir kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş.

Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince öğretmen “ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız?” diye tekrar sormuş.
Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”
“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”
Daha sonra öğretmen öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş: “Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin. Aranıza mesafe koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak o yolu bulamayabilirsiniz...

Evet günümüz de maalesef durum bu değil mi? Olumsuz bir durum olduğunda birbirimizi dinleme yerine hemen kötü yargıda bulunuyor, kalpleri kırıyoruz. Sonra bir bakmışız ki kin nefret alıp başını gidiyor maalesef. O halde gelin dostlarım dilimize, ağzımızdan çıkan sözcüklere dikkat edelim.
Göreceksiniz ki her şey daha güzel daha anlamlı olmaya başlayacak .
Kalplerin Uzaklaşmasına engel olmak bizim dilimizde bizim elimizde...

En Güzelini Söyle
İsra 53. “... kullarıma söyle, birbirleriyle en güzel şekilde konuşsunlar. Doğrusu şeytan   aralarını bozmak ister. Şeytan şüphesiz insanın apaçık düşmanıdır.

 
Etiketler: Uzaklaşan, Kalpler,
Yorumlar
Haber Yazılımı