Rifat SÖYLEMEZ Zeydan Başkan ve saz arkadaşları Asfalt şarkısını çalıyor
Yazı Detayı
07 Mart 2021 - Pazar 16:21 Bu yazı 5472 kez okundu
 
Zeydan Başkan ve saz arkadaşları Asfalt şarkısını çalıyor
Rifat SÖYLEMEZ
 
 

 


Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 77 trilyon liralık asfalt ihalesi işinden devrimci sendikacının oğlu çıktı.
CHP Genel Merkezi’ndeki dostlarının referansıyla Adana’da karargah kuran ve ihale organizasyonlarında göze çarpan devrimci sendikacının oğlu kim?
Hemen yanıtını verelim.
DİSK’in kurucu genel başkanı rahmetli Abdullah Baştürk’ün oğlu Serdar Baştürk’ten söz ediyorum.
Adana ihale takipçileri için harika bir merkez.
Her şeyden önce Adana’da Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanı CHP’li Zeydan Karalar.
Mersin ve Hatay Büyükşehir Belediyeleri de CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyor.
Tarsus, Seyhan ilçeleri de CHP’li ve Türkiye’deki bir çok şehirden daha büyük bir nüfusa ve ekonomik gücü elinde bulunduruyor.
Yani anlayacağınız devrimci sendikacının ihaleci oğlu için harika bir organizasyon üssü Çukurova.

Serdar Baştürk partinin Ankara’daki önemli isimlerinin referansıyla Zeydan Karalar’a ulaşıyor.
Projeler sunuluyor, özel görüşmeler yapılıyor ve sonuçta 19 Kasım 2020 tarihinde yapılacak asfalt işinde anlaşma sağlanıyor!

77 trilyon lira yaklaşık maliyeti olan bir ihaleden söz ediyoruz.
İhale açık ama Adana Büyükşehir Belediyesi’ndeki organizatörler için ihalenin açık yada kapalı olmasının hiçbir önemi yok.
Açık diye başlanır adrese teslim ile sonuçlanır.
Park bahçelerde, otobüs tamir ve bakım ile birlikte orta refüjlerin arazözle sulanması ve çimlerin biçilmesi işlerinde olduğu gibi.
Covid salgını zaten var olan bir gerçek.
Açık ihalelere bir kılıfla iptal ya da erteleme kararı çıkıyor.
Acil yapılması gereken işler için de ihale kanununun 21-B maddesi devreye sokuluyor.
Yaptırılmak istenilen işler salgın ve aciliyet durumu göz önüne alınarak 21-B maddesiyle adrese teslim ediliyor.

Bu büyük ihale Serdar Baştürk’ün işlerini takip ettiği Doğan İnşaat Asfalt Ltd. Şti. verilmek için start düğmesine basılıyor. 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Satın Alma ve İhale Daire Başkanlığı tarafından 19 Kasım 2020 tarihinde açık ihale usulü ile gerçekleştirilen “Adana İli Merkez İlçeler, Ceyhan ve Yumurtalık İlçelerinde Yol Yapım ve Bakım Yapılması Yapım İşi” ihalesine Doğan İnşaat Asfalt şirketiyle birlikte 3 firma katılıyor.
Yaklaşık maliyeti 77 milyon lira olarak belirlenen anahtar teslimi asfalt ihalesine ATANAZ firması 70 milyon, HEM Grup Asfalt firması 67 milyon liralık teklif veriyor. DİSK’in kurucu genel başkanı rahmetli Abdullah Baştürk’ün oğlu Serdar Baştürk’ün işlerini organize ettiği Doğan Asfalt firması ise yaklaşık maliyetin bir hayli altında 47 milyon liralık teklifle ihaleye katılıyor.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar CHP Genel Merkezi’nin talimatını da göz ardı edemezdi!
Sonuçta ihalenin verileceği adres DEVRİMCİ Sendikacının oğlu Serdar Baştürk’ün işlerini organize ettiği Doğan firmasıydı.
Ama şirketin verdiği teklif yaklaşık maliyetin çok altında kalıyordu. Şimdi hemen “hesap adamı Zeydan Başkan” diye söze gireceksiniz.
Gördün mü bak bizim başkan işi çok ucuza yaptırıyor cinsinden savunmaya da geçeceksiniz.
Kazın ayağı hiçte öyle değil.
Piyasada benzinin litresi 7.42 TL peki şimdi size birisi benzinin litresini 3 liradan satmak isterse kafanızda kuşku oluşmaz mı?
Ya da bir amerikan dolarının piyasa değeri 7,5 lira.
Adam biri “benim elimde 100 bin amerikan doları var ben sana bunu 5 liradan satıyorum” dese alır mısın?
Ya yarı fiyata satmak istediği amerikan doları sahtedir yada hırsızlık!
İşte asfalt işide tam böyle.
Çünkü hammaddesi petrol.
Öyle ihalelerde kırımı bu kadar yüksek boyuttan yapamazsın.
Zaten Kamu İhale Kurumu’da aynen böyle yazıyor raporunda.
77 trilyon yaklaşık maliyeti olan asfalt işini 47 trilyon liraya yapacağını söyleyen biri varsa uzak duracaksın.
Ama Zeydan Karalar’ın talan üssüne çevirdiği Büyükşehir’de tam tersi yapılmak isteniyor.
Üstelik Kamu İhale Kurulu’nun açık açık uyarılarına ve kararına rağmen.

Büyükşehir Belediyesinde Başkan Karalar’ın da isteğiyle herkes bu işin Doğan şirketine paslanması için büyük bir çaba sarfediyordu.
Herkes derken elbette bazı isimlerden söz etmeliyiz.
Biliyorsunuz Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Fen İşleri ONURSAL Daire Başkanı mahalleden Serkan. Yani resmi görevi olmamakla birlikte bu dairenin tüm ihale işlerini organize eden isim Serkan Hepsağ.
Serkan Hepsağ’ın talimatıyla imza yetkisi verilen Fen İşleri Daire Başkanı Öner Aka ile birlikte ihaleleri gerçekleştiren Satınalma Daire Başkanı Fehmi Korkmaz.
Üçü bir arada!

Doğan Asfalt’ın 47 trilyon liralık teklifi bu üçlüyü kara kara düşündürmeye başlıyor. Yaklaşık maliyetin altında böyle bir fiyata nasıl yaptırılacaktı asfalt işi?
Çünkü asfalt akaryakıt fiyatlarıyla doğrudan ilgili bir iş konusuydu.
Bu teklifle bu iş yapılamazdı!
Ama ihale tezgahlanmış!
Siz hiç ihalesi yapılmamış bir iş için, hiç gitmediğiniz, iş yapmadığınız bir şehre her hangi bir garanti almadan trilyonlarca lira harcayarak asfalt plant tesisi kurar mısınız?
Önce CHP genel merkezinden sonra Başkan Zeydan Karalar’dan aldığı mesajla Doğan asfalt firması Adana sınırları içerisinde hiçbir taahhüt işi yokken ihale şartnamesi gereği trilyonluk tesisi kurmakta hiç bir sorun hmiyor.
İhaleye katılan ve teklif sıralamasında 3. sırada yer alan HEM Asfalt firması böyle bir teklifle bu işin yapılamayacağını Kamu İhale Kurumu’na (KİK) şikayet ediyor.
Kamu İhale Kurumu itirazı inceliyor.
Sonuç?
KİK uzun bir inceleme sonucunda CHP’nin işi vermek için her yolu denediği Doğan Asfalt firmasının teklifinde ihaleye katılım ve yeterlik belgelerinde mevzuata aykırılıklar bulunduğunu tespit ediyor.
Peki Büyükşehir bu aykırılıkları bilmiyor muydu?
Biliyor ama Başkan Zeydan Karalar işi bunlara paslamak için sözünü çok önceden vermiş daha ihale yapılmadan adamlara Adana’da tesisi bile kurdurmuş!
Adana Büyükşehir Belediyesi sorgulamayı bile yapamamış.
KİK kararı bile geri adım attırmamış Karalar ve ekibine.
Bakın Kamu İhale Kurumu’nun 20 Ocak 2021 tarih ve 2021/U.Y.I-182 sayılı kararında her konuyu açıklıyor.
“ Başvuruya ilişkin olarak 2020/2118 sayılı itirazen şikâyet dosyası kapsamında yapılan inceleme neticesinde esas inceleme raporu tanzim edilmiştir. 
KARAR: Esas inceleme raporu ve ekleri incelendi. İtirazen şikâyet dilekçesinde özetle, Doğan İnş. Asfalt ve Tic. Ltd. Şti. tarafından sunulan teklifte, ihaleye katılım ve yeterlik belgelerinde mevzuata aykırılıklar bulunduğu, şöyle ki; Kamu İhale Genel Tebliği’nin konuyla ilgili 10/A.l maddesinde belirtilen hususların ihale üzerinde bırakılan istekli tarafından usulüne uygun şekilde, tam ve doğru olarak belgelendirilmediği, ilgili standart forma aykırı şekilde sunulan bilgilerin eksik ve hatalı olduğu, isteklinin son durumunu göstermediği, belgelerdeki bilgiler arasında çelişkiler bulunduğu, 
İhale üzerinde bırakılan isteklinin sunduğu iş deneyim belgelerinin, benzer iş kapsamındaki işlerden elde edilmediği, sunulan iş deneyim belgeleri içinde benzer iş grubu dışında kalan işlere ilişkin kısımların da bulunduğu halde, benzer iş kapsamında olduğu iddia edilen iş kısımlarının miktar ve tutarlarının belgeler üzerinde gösterilmediği, bu çerçevede, Yapım İşlerinde Benzer İş Grupları Tebliğinin 2.5. maddesinde yer alan hüküm gereğince, ihale üzerinde bırakılan isteklinin benzer iş kapsamındaki iş kalemlerini ve bunların tutarlarını gösteren belgeleri de sunması gerekirken, bu hususlara ilişkin tevsik edici hiçbir bilgi ve belgeye teklifi kapsamında yer vermediği, 
Asfalt betonu binder tabakası yapılması (Kırılmış ve elenmiş ocak taşı ile) iş kalemini oluşturan girdiler arasında yer alan bitüm girdisinin fiyatının usulüne uygun şekilde açıklanmadığı, isteklinin bitüm için TÜPRAŞ Rafinerisi fiyatlarına göre açıklama yapmış olması halinde, ilan tarihi ile ihale tarihi arasında TÜPRAŞ tarafından ilan edilen fiyatlardan daha düşük fiyatların kullanılmış olması nedeniyle söz konusu açıklamanın geçersiz olduğu…”
Bu açıklamalar KİK kararında yazıyor.
Aslında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin liyakatsız bir kadro tarafından bilgi ve deneyimden uzak insanlar tarafından yönetildiğini söylüyor Kamu İhale Kurumu kararı.
Yine de asfalt ihalesi Doğan şirketine verilecek!
Emir büyük yerden.
Gerçekten Zeydan Karalar’ı bir orkestra şefi gibi düşünürsek birbirinden farklı enstrümanları çalan saz arkadaşlarının üstün yeteneklerinide göz ardı etmemeliyiz.

Şimdi bu ihale dosyası yapılan yeni itiraz neticesinde ikinci kez Kamu İhale Kurumu’nun masasında.
Peki ne olacak?
Yanıt çok net.
Süre uzadığı işin Zeydan Karalar’ın alışkanlık haline getirdiği İhale Kanunu 21/B maddesi devreye sokulacak.
Yine acil durum ve salgın bahane edilerek asfalt işi DİSK kurucu genel başkanı Abdullah Baştürk’ün oğlu Serdar Baştürk’ün organizasyonuna yani Doğan İnşaat Asfalt firmasına yaptırılacak.
Boşa mı kurdu adamlar trilyonluk asfalt plant tesisini.
İşte burası Adana
Zeydan Karalar’ın iki yıldır yönettiği Adana Büyükşehir Belediyesi.
Rantın ve talanın adresi.
Asfaltı onlar yola bizler ise gözler önüne sermeye çalıştık.
Sorularımızla bitirelim isterseniz
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 77 trilyon liralık ASFALT ihalesini Cumhuriyet Savcılarımız ve Adana’da Doğan İnci’nin Emniyet Müdürü olmasıyla birlikte çok büyük operasyonlara imza atan KOM Şube Müdürlüğü ekipleri mutlak derin bir inceleme ve soruşturma başlatmalı.
Serdar Baştürk kimdir? CHP Genel Merkezi’nden hangi isimlerin referansıyla Adana’ya gelmiştir?
Zeydan Karalar DİSK'in kurucu genel başkanı Abdullah Baştürk'ün oğluna asfalt dışında başka hangi iş konularında yardımcı olacak? 
Kamu İhale Kurumu liyakatsız büyükşehir bürokratlarının iş bilmezliklerini raporunda deşifre etmiş. Mahalleden Serkan Hepsağ, onun talimatıyla Fen İşleri Daire Başkanı yapılan Öner AKA ile asfalt ihalesinin organizasyonunda önemli aktör olan Satınalma Daire Başkanı Fehmi Korkmaz DEVRİMCİ sendikacının oğlu ile hangi ilişkiler içerisinde? 
İki yılda bunca vurgun ve talana sahne oldu CHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi.
Ama inanın bu asfalt işi tam bir felaket!
Titiz bir soruşturmayla CHP’nin canı sıkılır ama Başkan Zeydan ve adamlarının canı yanabilir.
Bu filmin nasıl biteceğini de yazalım meraklanmasın hiç kimse.
Yine Büyükşehir yine Zeydan Başkan öyle görünüyor ki yine salgın hastalık ve acil ihtiyaç bahane 21-B'den adrese teslim ihale şahane.. 
Herkese hayırlı işler bol kazançlar!

 
Etiketler: Zeydan, Başkan, ve, saz, arkadaşları, Asfalt, şarkısını, çalıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı