ADANA İHRACATINDA BÜYÜK BAŞARI

GÜNDEM 05.07.2024 - 15:13, Güncelleme: 05.07.2024 - 15:13 2708 kez okundu.
 

ADANA İHRACATINDA BÜYÜK BAŞARI

Yılın İlk Yarısında 1 Milyar 441 Milyon Dolarlık İhracat
Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, 2024 yılının ilk yarısında Adana’nın ihracat performansını değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. Kıvanç, 2024 yılının Ocak-Haziran döneminde Adana’dan yapılan ihracatın, 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 3.3 artarak 1 milyar 441 milyon dolara ulaştığını belirtti. Başkan Kıvanç, Adana'nın ihracatında Irak’ın önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. 2024 yılının ilk 6 ayında Irak’a yapılan ihracatın 132.3 milyon dolara ulaştığını belirten Kıvanç, Irak’ı 102.2 milyon dolar ile ABD ve 94.1 milyon dolar ile İspanya’nın takip ettiğini söyledi. Bu durum, Adana’nın ihracat pazarında çeşitliliği sağladığını ve farklı ülkelere başarılı ihracat stratejileri geliştirdiğini gösteriyor. HAZİRAN'DA DÜŞÜŞ, İLK YARIDA ARTIŞ 2024 yılı Haziran ayında Adana’nın ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.5 azalarak 186.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Başkan Kıvanç, bu düşüşün nedenini yaklaşık 10 günlük Kurban Bayramı tatilinin etkisiyle açıkladı. Ancak yılın ilk yarısındaki genel artış trendi, bu kısa dönemli düşüşün genel ihracat başarısını etkilemediğini gösteriyor. Haziran 2024’te Adana’dan en fazla ihracat yapan sektörün 36.4 milyon dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri sektörü olduğunu belirten Başkan Kıvanç, bu sektörü 28.3 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ve 24.9 milyon dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörlerinin takip ettiğini açıkladı. 2024 yılının ilk yarısında ise Tekstil ve Hammaddeleri sektörü 249 milyon dolar ile zirvede yer aldı. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü 239.2 milyon dolar ile ikinci sırada, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü ise 195.5 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. ADANA’NIN STRATEJİK ÖNEMİ ARTIYOR Başkan Kıvanç, Adana’nın 2024 yılı itibariyle giderek artan stratejik önemiyle öne çıktığını belirterek, "İhracattaki bu olumlu gelişmeler bizi memnun etse de, hedeflerimize ulaşmak için daha fazla çaba sarf etmemiz gerektiğinin farkındayız. Şehrimiz, yeni yatırım alanları ve genişleyen üretim kapasitesiyle Türkiye ekonomisinin gelişimine daha fazla katkı sağlayabilecek imkan ve olanaklara sahiptir" dedi. Kıvanç, Adanalı sanayicilerin ülke ve bölge ekonomisine büyük katkılar sağladığını ifade ederek, onların gerçekleştirdiği başarılı ihracatlar için teşekkür etti. Gelecek dönemlerde ihracatın katlanarak artacağına olan inancını vurgulayan Kıvanç, bu başarıların sürekli artarak devam etmesini diledi.Adana Sanayi Odası’nın bu güçlü performansı ve geleceğe dair umut verici projeksiyonları, şehrin ihracat potansiyelini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Yılın İlk Yarısında 1 Milyar 441 Milyon Dolarlık İhracat

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, 2024 yılının ilk yarısında Adana’nın ihracat performansını değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. Kıvanç, 2024 yılının Ocak-Haziran döneminde Adana’dan yapılan ihracatın, 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 3.3 artarak 1 milyar 441 milyon dolara ulaştığını belirtti. Başkan Kıvanç, Adana'nın ihracatında Irak’ın önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. 2024 yılının ilk 6 ayında Irak’a yapılan ihracatın 132.3 milyon dolara ulaştığını belirten Kıvanç, Irak’ı 102.2 milyon dolar ile ABD ve 94.1 milyon dolar ile İspanya’nın takip ettiğini söyledi. Bu durum, Adana’nın ihracat pazarında çeşitliliği sağladığını ve farklı ülkelere başarılı ihracat stratejileri geliştirdiğini gösteriyor.


HAZİRAN'DA DÜŞÜŞ, İLK YARIDA ARTIŞ

2024 yılı Haziran ayında Adana’nın ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.5 azalarak 186.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Başkan Kıvanç, bu düşüşün nedenini yaklaşık 10 günlük Kurban Bayramı tatilinin etkisiyle açıkladı. Ancak yılın ilk yarısındaki genel artış trendi, bu kısa dönemli düşüşün genel ihracat başarısını etkilemediğini gösteriyor. Haziran 2024’te Adana’dan en fazla ihracat yapan sektörün 36.4 milyon dolar ile Tekstil ve Hammaddeleri sektörü olduğunu belirten Başkan Kıvanç, bu sektörü 28.3 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ve 24.9 milyon dolar ile Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörlerinin takip ettiğini açıkladı. 2024 yılının ilk yarısında ise Tekstil ve Hammaddeleri sektörü 249 milyon dolar ile zirvede yer aldı. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü 239.2 milyon dolar ile ikinci sırada, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü ise 195.5 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı.

ADANA’NIN STRATEJİK ÖNEMİ ARTIYOR

Başkan Kıvanç, Adana’nın 2024 yılı itibariyle giderek artan stratejik önemiyle öne çıktığını belirterek, "İhracattaki bu olumlu gelişmeler bizi memnun etse de, hedeflerimize ulaşmak için daha fazla çaba sarf etmemiz gerektiğinin farkındayız. Şehrimiz, yeni yatırım alanları ve genişleyen üretim kapasitesiyle Türkiye ekonomisinin gelişimine daha fazla katkı sağlayabilecek imkan ve olanaklara sahiptir" dedi. Kıvanç, Adanalı sanayicilerin ülke ve bölge ekonomisine büyük katkılar sağladığını ifade ederek, onların gerçekleştirdiği başarılı ihracatlar için teşekkür etti. Gelecek dönemlerde ihracatın katlanarak artacağına olan inancını vurgulayan Kıvanç, bu başarıların sürekli artarak devam etmesini diledi.Adana Sanayi Odası’nın bu güçlü performansı ve geleceğe dair umut verici projeksiyonları, şehrin ihracat potansiyelini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egemengzt.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.