Nennioğlu: Hekimlerin de döner sermaye hakkı kaybolmayacak
Haber
27 Ağustos 2021 - Cuma 13:37 Bu haber 2272 kez okundu
 
Nennioğlu: Hekimlerin de döner sermaye hakkı kaybolmayacak
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, döner sermaye ödemelerinde hekimlerin hakkının da kaybolmayacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Nennioğlu: Hekimlerin de döner sermaye hakkı kaybolmayacak

Nennioğlu, Egemen’e yaptığı açıklamada, 6.Dönem Toplu Sözleşmesi’nin Sağlık ve Sosyal Hizmet bölümünün sonunda tabip dışı personelin sabit ek ödemesinin yüzde 20 artırımlı ödeneceğinin hükme bağlandığını söyledi. Nennioğlu, “Bu konu sağlık çalışanları açısından çok ciddi bir kazanımdır. Yardımcı hizmetler sınıfı ve genel idari hizmetler ile hiç performans alamayan sağlık çalışanlarına üst düzeyde fayda sağlayacaktır.” dedi.  

 

Tabiplerin de yüzde 20 artırımlı ücret alabilmeleri için mücadelelerinin sürdüğünü kaydeden Nennioğlu, tabip dışı çalışanların garanti gelirleri arttığı için tabiplerin ek ödemesinin azalacağı algısı oluşturulmaya çalışıldığını bildirdi.

 

Nennioğlu, şunları kaydetti: “Halbuki sabit ödemeler performanstan ayrı hesaplanıp, daha sonra performanstan mahsup edilir. İlgili yönetmeliğe göre; Dağıtılabilecek döner sermaye tutarının belirlenmesi (Madde 8-1) ‘Döner sermaye komisyonu, uluslararası sağlık hizmetleri kapsamı dışındaki dağıtılacak tutarı (karar alınan tutar), sağlık tesisinin o dönemde bu kapsamda elde ettiği gayrisafi hasılattan öncelikle Hazine payı, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi gereğince ayrılacak pay ile Bakanlık merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktarın 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranın sağlık tesisi kalite katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan miktarı geçmeyecek şekilde belirler.’ şeklindedir.  Görüleceği gibi sabit ödemeler genel olarak performansı etkilemeyecektir. Bu hususun takipçisi olacağız.”

Kaynak: Editör: ZİYA İPEK
Etiketler: Nennioğlu:, Hekimlerin, de, döner, sermaye, hakkı, kaybolmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı