SSM ÖĞRENME PROGRAMLARI ARALIK AYINDA “TÜRKİYE’DE MODERN SANATIN İNŞASI” KONUSUNA ODAKLANACAK
Haber
29 Kasım 2021 - Pazartesi 15:15 Bu haber 948 kez okundu
 
SSM ÖĞRENME PROGRAMLARI ARALIK AYINDA “TÜRKİYE’DE MODERN SANATIN İNŞASI” KONUSUNA ODAKLANACAK
KÜLTÜR-SANAT Haberi
SSM ÖĞRENME PROGRAMLARI ARALIK AYINDA  “TÜRKİYE’DE MODERN SANATIN İNŞASI”  KONUSUNA ODAKLANACAK

 

SSM Öğrenme Programları’nın yetişkinlere yönelik çevrimiçi etkinlikleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Prof. Dr. Burcu Pelvanoğlu’nun “Türkiye’de Modern Sanatın İnşası” konulu seminerine ev sahipliği yapıyor. 

Türkiye’de modernleşme-Batılılaşma hareketinin Cumhuriyet döneminde çağdaşlaşma hareketine dönüşünü temel alan bu seminer dizisinde, Türk Modernleşmesi’nin Oryantalizm ile ilişkisi, kadına bakışı, Batılılaşma döneminde başlayan plastik sanatların düşünsel arka planı, Cumhuriyet ideolojisi, Yerellik-Evrensellik Tartışmaları ve Türk Hümanizması incelenecek ve tüm bu düşünsel arka planın resim sanatı üzerindeki yansımaları ele alınacak.

4 Aralık Cumartesi günü başlayacak ve 4 hafta boyunca cumartesi günleri 14.00 – 16.00 saatleri arasında düzenlenecek seminerler; “Tanzimat düşüncesi ve sanat”, “Mihri Hanım ve İnas Sanayi-i Nefise Mektebi”, “Meşrutiyet dönemi edebiyatı, pozitivizm ve 1914 Kuşağı Sanatçıları”, “Cumhuriyet İdeolojisi ve Cumhuriyet dönemi sanatı” başlıklarında gerçekleştirilecek. 

Zoom servisi üzerinden gerçekleştirilecek seminerlere kayıt SSM’in web sitesi üzerinden yaptırılıyor.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SSM, ÖĞRENME, PROGRAMLARI, ARALIK, AYINDA, , “TÜRKİYE’DE, MODERN, SANATIN, İNŞASI”, , KONUSUNA, ODAKLANACAK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı