TARIMDA İŞLER “FISTIK” GİBİ!
Haber
26 Temmuz 2021 - Pazartesi 17:27 Bu haber 1279 kez okundu
 
TARIMDA İŞLER “FISTIK” GİBİ!
Ülkemizde tüketilen yer fıstığının yüzde 60’ının karşılandığı Adana’da, artan maliyetler karşısında ürününü geçen yılki fiyatın ancak 3’te 1’ine satabilecek üretici endişeli. Yer fıstığı üretimi son 10 yılda 2,5 kat artarak 100 bin tonu aştı. Geçen yıl ağustostaki hasat zamanında kilogram fiyatı 12-13 lirayı bulan yer fıstığı, kuruyemişçilerde de 35 liraya kadar yükseldi. Çiftçi bu yıl ise fiyatların 6 ile 7 lira arasında oluşmasından büyük tedirginlik yaşıyor. Zirai ilaç ve gübre maliyetlerinin aşırı artmasından dolayı piyasalarda oluşan “düşük” fiyatlarla ürününü satacak çiftçinin iflasın eşiğine gelebileceği ileri sürülüyor.
GÜNDEM Haberi
TARIMDA İŞLER  “FISTIK” GİBİ!

KARPUZDA DARBE YEDİLER, FISTIK DA VURURSA…

 

Adana Çiftçiler Birliği Başkan Mutlu Doğru, “Bu sene yer fıstığı fiyatının 14,5 liranın altında oluşmaması lazım ki çiftçi ayakta kalabilsin, üretime devam etsin” dedi.  Doğru, genellikle karpuz üreticilerinin yer fıstığı ekimi yaptıklarını anımsatarak, “Karpuzdan büyük darbe yiyen, bir darbe de yer fıstığından yerse iflasa sürüklenir” ifadelerini kullandı. Doğru, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yerfıstığı için destekleme alımları yapması çağrısında bulundu.

 

FİYATIN AŞIRI DÜŞMESİNİ ÇÖZEMEDİK!

 

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen de geçen seneye oranla yerfıstığı ekim alanlarının bir miktar artmış olabileceğini anımsatarak, “Hasat zamanlarında her üründe bir miktar düşüş yaşanabilir Ancak fiyatların 4 lira seviyesine kadar gerilemesinin sebebini biz de çözebilmiş değiliz” dedi. Özelikle pandemi döneminde tüketimin düşmediğine dikkat çeken Girmen, “Yer fıstığı bu yıl ekicilerini bu yıl zora sokacağa benziyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TARIMDA, İŞLER, , “FISTIK”, GİBİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı