“ÜCRET ARTIŞLARI, TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANMALI”
Haber
02 Aralık 2021 - Perşembe 17:15 Bu haber 434 kez okundu
 
“ÜCRET ARTIŞLARI, TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANMALI”
GÜNDEM Haberi
“ÜCRET ARTIŞLARI, TÜM SAĞLIK  ÇALIŞANLARINA UYGULANMALI”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi Eş Başkanı Mürşit Enis Akyüz, sağlık çalışanlarının tümü için insanca yaşamaya yetecek ücret istediklerini söyledi. 

 

SES’in Şehir Hastanesi Başhekimlik önündeki basın açıklamasına sendika üyeleri katıldı. Akyüz, buradaki konuşmada, tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emekliliğe yansıyacak temel ücretlerinin yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını istedi. Yıllardır sözü verilen ek göstergenin 3600’den başlayıp kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulanması gerektiğine vurgu yapan Akyüz, “Sağlık Bakanı’nın açıklamasında yer alan hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın” dedi. 


Akyüz, şunları kaydetti: “Sağlık Bakanı’nın açıklamasında ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırınınsa biraz üzerinde maaş alan sağlık emekçilerinden sadece hekimlere yönelik maaş artışı ifade edildi. Yıllardır yürütmekte olduğumuz mücadele sonunda birşeyler açıklanmaya mecbur kalınması bile, sağlık emekçilerinin gücünü göstermektedir. Bugün açıklanan sözlerin takipçisi olacağız.  Bakanlığın açıklamasından sonra hekimler bile, acaba gerçekten bir artış alacak mıyız diye araştırmaya başladı. İzin almadan açıklama yapamayan, televizyonlarda halka “biz bunlara üç bin beş bin zam yapıyoruz” diyen bir bakanlık varken, neredeyse hiçbir hekim bu zammı alacağına inanmıyor. Çünkü sağlık emekçilerinin karnı yalanlara artık tok! Öyle bir bakanlık ki, yaptığı açıklamaya hiçbir çalışanı inanmıyor. Daha önce de TV’lerde halka sanki çok para veriyormuş izlenimi yaratan bakanlığın, bir ödememizden kesip diğer ödememize verdiğini çok gördük. Zam veriyormuş gibi yapıp halka yalan söylemek maalesef bakanlığımız için sıradan hâle geldi. Önce “sağlık çalışanları” için geçeceği güya “müjdelenen” ücret artışının sadece hekim maaşlarını –o da şüpheli bir şekilde- artıracağını öğrendik. Sağlık Bakanı bilmiyorsa öğretelim: sağlık çalışanları demek sağlık hizmetini veren bütün ekip demektir. Siz istediğiniz kadar birbirine düşürmeye çalışın, sağlık emekçileri birbirinin değerini çok iyi bilir. Sağlık hizmetlerinde ısrarla doldurmadığınız kadroların yerine özveriyle çalışan da, az insanla çok iş yapan da bu ekiptir. Şiddete karşı savunmasız bıraktığınız, pandemide Covid olurken arkasından sadece twit attığınız sağlık çalışanları bu ekiptir. Bir düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıdır. Ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmamalıdır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana, daha da derinleştirmektedir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ÜCRET, ARTIŞLARI,, TÜM, SAĞLIK, , ÇALIŞANLARINA, UYGULANMALI”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı