YENİ YÖNETMELİK İÇİN AİLE HEKİMLERİNİN DE GÖRÜŞLERİ ALINMALI

SAĞLIK-YAŞAM 21.05.2024 - 11:28, Güncelleme: 21.05.2024 - 11:28 3191+ kez okundu.
 

YENİ YÖNETMELİK İÇİN AİLE HEKİMLERİNİN DE GÖRÜŞLERİ ALINMALI

AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, aile hekimliği uygulamasında hak edişlerin, sözleşme ve ödeme yönetmeliğine göre hesaplandığına dikkat çekerek uzun zamandır çıkması beklenen yönetmelik için aile hekimlerine kulakların tıkandığını söyledi.
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) aile hekimlerinin sıkıntıları dinlenmeden ve temelinde aile hekimini cezalandırmak olan yeni yönetmeliğe karşı olduğunu her platformda gündeme taşıyor. Bu yönetmeliğin çıkmak üzere olduğu bilgisini aldıklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım şu ifadelerde bulundu. “Aile hekimleri olarak uzun zamandır yeni bir yönetmelik çıkacağı ve üzerinde çalışıldığı duyumları alıyoruz. Ancak yıllardır olduğu gibi bu yönetmelikten yine asıl etkilenecek olan aile hekimlerine bu konuda tek bir açıklama yapılmıyor, tek bir soru sorulmuyor. Oysa sistemin ancak, gece yarısı ansızın çıkarılan yönetmeliklerle değil, sahadaki aile hekimlerine de danışılarak, ortaklaşa hazırlanan yönetmeliklerle düzelebileceği ortadadır. Aksi durumda sahada giderek zorlaşan, her gün kan kaybederek yok olmaya yüz tutan bir sistemin devamlılığı mümkün olmayacaktır.” Dr. Yıldırım, “Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimliği uygulaması başladığı günden bu güne türlü yönetmelikler, yönergeler çıkardı. Sahanın gerçekliğine uymayan ve normlar hiyerarşisine aykırı birçok maddeden ötürü bu yönetmelikleri defalarca dava ettik ve değiştirilmek durumunda kalındı. Sahanın öncü temsilcisi olan AHEF gibi kurumlar görmezden gelinerek, sahaya sorulmadan yapılan bu yönetmelikler maalesef sistemin kronik sorunlarını çözmek bir yana dursun, kendisi kronik bir sorun haline gelmiştir. AHEF olarak tekrar altını çizmek istiyoruz, sahayı ilgilendiren ve uygulamanın temelini oluşturacak yönetmelikler belirlenirken ortaklaşa bir çalışma yürütülmesi gerekir. Bu konuda her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu tekrar belirtmek isteriz.”
AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, aile hekimliği uygulamasında hak edişlerin, sözleşme ve ödeme yönetmeliğine göre hesaplandığına dikkat çekerek uzun zamandır çıkması beklenen yönetmelik için aile hekimlerine kulakların tıkandığını söyledi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) aile hekimlerinin sıkıntıları dinlenmeden ve temelinde aile hekimini cezalandırmak olan yeni yönetmeliğe karşı olduğunu her platformda gündeme taşıyor. Bu yönetmeliğin çıkmak üzere olduğu bilgisini aldıklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım şu ifadelerde bulundu. “Aile hekimleri olarak uzun zamandır yeni bir yönetmelik çıkacağı ve üzerinde çalışıldığı duyumları alıyoruz. Ancak yıllardır olduğu gibi bu yönetmelikten yine asıl etkilenecek olan aile hekimlerine bu konuda tek bir açıklama yapılmıyor, tek bir soru sorulmuyor. Oysa sistemin ancak, gece yarısı ansızın çıkarılan yönetmeliklerle değil, sahadaki aile hekimlerine de danışılarak, ortaklaşa hazırlanan yönetmeliklerle düzelebileceği ortadadır. Aksi durumda sahada giderek zorlaşan, her gün kan kaybederek yok olmaya yüz tutan bir sistemin devamlılığı mümkün olmayacaktır.”

Dr. Yıldırım, “Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimliği uygulaması başladığı günden bu güne türlü yönetmelikler, yönergeler çıkardı. Sahanın gerçekliğine uymayan ve normlar hiyerarşisine aykırı birçok maddeden ötürü bu yönetmelikleri defalarca dava ettik ve değiştirilmek durumunda kalındı. Sahanın öncü temsilcisi olan AHEF gibi kurumlar görmezden gelinerek, sahaya sorulmadan yapılan bu yönetmelikler maalesef sistemin kronik sorunlarını çözmek bir yana dursun, kendisi kronik bir sorun haline gelmiştir. AHEF olarak tekrar altını çizmek istiyoruz, sahayı ilgilendiren ve uygulamanın temelini oluşturacak yönetmelikler belirlenirken ortaklaşa bir çalışma yürütülmesi gerekir. Bu konuda her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu tekrar belirtmek isteriz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve egemengzt.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.