MESLEK SEÇİMİNDE BU TAVSİYELERE KULAK VERİN!
Haber
18 Temmuz 2021 - Pazar 18:27 Bu haber 312 kez okundu
 
MESLEK SEÇİMİNDE BU TAVSİYELERE KULAK VERİN!
Psikolog Kübra Öksüz, meslek seçiminin kişilik özellikleri, yetenekler, ilgi alanları, akademik başarılarla doğru orantılı olduğunu söyledi. Öksüz, “En uygun mesleği ancak kendimiz ve meslek arasında ilişki yakalayıp sağlayabiliriz. Meslek seçiminden önce kendimizi keşfetmeliyiz. Kendi özelliklerimiz, yeteneklerimiz ve ilgi alanlarımızı bulmak, mesleğimizi doğru seçmemize yardımcı olacaktır” dedi.
EĞİTİM Haberi
MESLEK SEÇİMİNDE BU TAVSİYELERE KULAK VERİN!

Hayattaki en önemli kararlardan biri şüphesiz meslek seçimi. Hızla gelişen teknolojilerden dolayı önceden büyük cazibeye sahip meslekler aniden yok olabiliyor. Yapay zekanın keşfinin ardından başlayan süreçle birlikte bazı işlerin büyük kısmı bu teknoloji ile yapılır hale gelebilecek. Gelişmiş ülkelerde bu geçiş hızı artarken, gelişmekte olan bizim gibi ülkelerde bu hız uzayabilecek.

Anne babalar da çocuklarının meslek seçimlerinde özenli davranmak istiyor ancak bu konuda atılacak adımlarla ilgili sorunlar yaşıyorlar. Öğrencinin dersleri ile sosyal hayattaki çalışmaları genellikle meslek seçimini belirlerken bu konuda uzmanlardan alınacak yardımların önemine dikkat çekiliyor.

Meslek seçiminde yanlış kararlar alınmasının önüne geçmek için atılacak adımlar, kişinin ileriki hayatındaki sorunlarının önüne geçmek için de önemli.

Psikolog Kübra Öksüz, meslek seçiminde, çocuğun yetenekleri ve becerileriyle okuldaki psikolojik danışmanlık ve rehber öğretmenlerinin ölçümleri dikkate alınarak ortaokul döneminde uygun lise seçimi yapılması gerektiğini söyledi. Bu yöntemin meslek seçiminde doğru yönlendirme yapmak için ilk adım olduğuna dikkat çeken Öksüz, “Lise döneminde ise çocuğun öne çıkan yetenekleri, akademik başarısı, yatkın olduğu becerilere göre üniversite için seçim yapmakta fayda var.” İfadelerini kullandı.  Doğru meslek seçimi yapmak için öncelikle çocuğun hangi meslek gruplarına ilgisi olduğunun bulunması gerektiğini anımsatan Öksüz, bu meslek gruplarının çocuğun kişilik özelliklerine uygun olup olmadığının belirlenmesini istedi. Öksüz, “Meslek yeteneklerine uygun mu, mutlu olabilecek mi, hangi hisleri uyandıracak gibi soruların cevabı için meslek özellikleri araştırması yapılmalıdır. Özelliklerinin doğru bilgilerden oluştuğuna emin olmalıyız. Seçilen mesleklerle ilgili en doğru bilgiyi yakın çevremizde o meslek gruplarına sahip kişilerden öğrenmek doğru bir adım olacak. Buna ek olarak psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin ölçümlerine ve değerlendirmelerine güvenilmeli.” İfadelerini kullandı.

PARA, MEVKİ VE İTİBAR İÇİN DEĞİL…

Psikolog Kübra Öksüz, meslek seçimi yapmanın bazen karmaşık bir hal alabileceğine dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ebeveynler kendi mesleğinin devamlılığını çocuklarından isteyebiliyor. Doktor annenin doktor kızı olur! Mühendis babanın oğlu mühendis olmalı. Koskoca şirket senden başkasına kalamaz, kızım ona göre seç mesleğini. Bazen çocuklara istedikleri değil, anne babanın istediği mesleği seçmeleri için yönlendirme yapılıyor. Öğrenciler, meslekleri araştırmak için teşvik edilmeli. Para, mevki, itibar yada aile mesleğini sürdürmek için değil, meslek özellikleri araştırılarak ve kişiye uygunluğu değerlendirilerek seçim yapılmalı.”

 

ÇOCUKLARA ANLAYIŞLI DAVRANIN

 

“Kişi bazen hangi mesleğe yatkınlığı olduğunu bulamayabilir veya seçim yapmak konusunda kararsız kalabilir. Ebeveynler bu dönemde yönlendirici olabilir. Meslek özelliklerini bulmakta, çocuklarının kişisel özelliklerini, akademik başarısı ve yeteneklerini ortaya çıkartmak konusunda destekleyici olabilirler. Çeşitli meslek envanterlerini uygulamak için uzman birinden değerlendirme konusunda da destek almakta fayda vardır. Bu dönemde çocuklar duygusal olarak yoğunlaşabilir. Çocuklara karşı anlayışlı ve duyarlı davranmak onların rahatlamasına yardımcı olacak faktörlerdendir.”

Meslek seçiminin kişilik özellikleri, yetenekler, ilgi alanları, akademik başarılarla doğru orantılı olduğunu kaydeden Kübra Öksüz, “En uygun mesleği ancak kendimiz ve meslek arasında ilişki yakalayıp sağlayabiliriz. Meslek seçiminden önce kendimizi keşfetmeliyiz. Kendi özelliklerimiz, yeteneklerimiz ve ilgi alanlarımızı bulmak, mesleğimizi doğru seçmemize yardımcı olacaktır” dedi.

Meslek seçiminde para, kariyer, mevki veya itibar sahibi olmak istendiğinde bazen istenmeyen durumlar yaşanabildiğini kaydeden Öksüz, şöyle devam etti: “Kişi mesleğe uygun olmadığını anladığında meslek değişikliğine gidebiliyor. Bazen şartlar elverişli olmadığında kişi aynı meslekte kalıp zorlanabiliyor. Bu da kişiyi ilerleyen dönemde olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Sonrasında hayal kırıklığı yaşamamak ve hüsrana uğramamak için doğru meslek seçimi yapmak önemlidir. Anne babalar çocuğu istedikleri mesleğe yönlendirmektense kendi mesleğini bulmasını sağlamaya çalışmalıdır. Aile ve yakın çevredekilerin meslek grupları çocukları etkileyebilmektedir. Doğru seçim yapması için mesleklerle ilgili yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Meslek seçerken farklı amaçlar için seçilen mesleklerde hayal kırıklıkları yaşanma ihtimali yüksektir. Meslek seçimi için okuldaki psikolojik danışman ve rehber öğretmeninin ölçümleri ve değerlendirmelerini dikkate almalıyız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: MESLEK, SEÇİMİNDE, BU, TAVSİYELERE, KULAK, VERİN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı