ADANA'NIN YÜKSELEN DEĞERİ YENİDEN REFAH PARTİSİ
Haber
23 Kasım 2021 - Salı 11:30 Bu haber 402 kez okundu
 
ADANA'NIN YÜKSELEN DEĞERİ YENİDEN REFAH PARTİSİ
Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanı Selahattin Baysal muhabirimiz Kurtuluş Kılınç’a çok özel açıklamalar yaptı.
SİYASET Haberi
 ADANA'NIN YÜKSELEN DEĞERİ YENİDEN REFAH PARTİSİ

 

Son aylarda özellikle siyasi partilerin üye sayılarıyla ilgili haberler çok dikkatimi çekiyordu. Çünkü adeta partiler arasında adı konulmamış bir üye sayısı arttırma savaşı vardı. Genel Başkanlardan tutun da ilçe başkanlarına kadar herkes yaptıkları üye sayıları ile ilgili beylik cümleler kuruyordu. Ben de kısa bir araştırma yaptım. Bu araştırmalar sırasında bir şey çok dikkatimi çekti; Üçüncü yaşını kutlamaya hazırlanan Yeniden Refah Partisi neredeyse her ay ülke genelinde en çok üye kaydı yapan partiydi. Ben de radarları Adana teşkilatına çevirdim. Adana teşkilatı ne yapıyordu? İldeki yapılanmaları nasıldı? En önemlisi de; Adana’da üye sayıları ne durumdaydı?

Bu konuyla birlikte hem Adana hem de ülke gündemindeki konuları konuşmak için Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanı Selahattin Baysal’ı aradım ve randevu istedim. Buluşmamızda daha önce hazırladığım ve o konuşma sırasında aklıma gelen tüm soruları cesurca sordum Sayın Baysal da samimi bir şekilde cevapladı. Ortaya da hem günümüzün bir fotoğrafını çeken hem de geleceğe ışık tutan çok güzel bir röportaj çıktı.

Kurtuluş Kılınç: Öncelikle röportaj talebimi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Yeniden Refah Partisi ile ilgili son dönemlerde medyada daha sık haberler görmeye başladık. Özellikle üye sayılarında sürekli artan bir grafik var. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Selahattin Baysal: Ben de ilginiz için sizlere teşekkür ediyorum. Kurtuluş Bey! Yeniden Refah Partisi 2018 yılında kurulan genç bir parti ancak kökü maziye uzanan izzetli ve onurlu bir duruşun, Milli Görüş’ün partisidir. Mazimiz ne kadar derin ise atiye bakışımız da o kadar derindir. Dolayısıyla aziz milletimizin milli ve manevi değerlerine bağlı kalarak, günü ve geleceği doğru okuyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben sizin de bahsettiğiniz üye sayılarımızdaki artışı buna bağlıyorum. Milletimiz partimize büyük bir teveccüh göstermektedir. Bu da bize şunu gösteriyor; Milletimiz 54. Hükümetin Başbakanı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yolundan gittiğimizde, O’nun ilkelerini uyguladığımızda her zaman yanımızda duruyor. Yapılan anketler de gösteriyor ki; Bugün bir seçim olsa Meclis'te gurubu bulunan partilerin ardından en yüksek oyu Yeniden Refah Partisi alacak. Biz anketlerin ötesinde Meclis’te gurubu bulunan partilerden de fazla oy alacağımızı düşünüyoruz. Bugünkü anket sonuçlarının tek bir açıklaması var. Seçimin kilidini açacak parti Yeniden Refah Partisi’dir.

TÜRKİYE’DE DE ADANA’DA DA YENİ ÜYE KAYDINDA EN ÜSTLERDEYİZ

Kurtuluş Kılınç: Genel bir çerçeve çizip iddialı cümleler kuruyorsunuz ama somut bir veri olarak sunacak olsanız bugünkü tablo nedir?

Selahattin Baysal: Aslında çok net ifadeler kullandım ancak sanırım sizin netlikten kastınız sayılar. Hemen bir örnek vererek iddialarımı güçlendireyim. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı son olarak Ekim ayında bir açıklama yaparak siyasi partilerin Ağustos ayındaki üye sayılarını açıkladı. Buna göre bir önceki ayla kıyaslandığında en çok yeni üye kaydı yapan parti Yeniden Refah Partisi olmuştur. Üç yıl önce kurulan partimizin Ağustos ayında 150 bin resmi üyesi vardı. Biz bu sayının şimdi iki yüz bine dayandığını düşünüyoruz. 

Kurtuluş Kılınç: Peki, bunu Adana özeline indirgediğimizde partinizin şehrimizdeki durumu nedir?

Selahattin Baysal: Türkiye’de nasıl ilk sıralardaysak Adana’da da ilk sıralardayız. Bakın size çok ilginç bir istatistik vereyim; Bugün bizim 7 bin üyemiz var. Bunların 6 bin beş yüzü son bir yılda ben başkan olduktan sonra yaptığımız üyeler. Ayda ortalama altı yüz resmi üye kaydı yapıyoruz ancak bazen üye bilgileriyle ilgili eksiklikler, yanlışlıklar oluyor. Şu an eksik bilgileri de tamamladığımızda Adana’daki üye sayımızın 10 bini geçeceğini düşünüyorum.

KARAİSALI VE SAİMBEYLİ BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KAZANABİLECEK DURUMDAYIZ

Kurtuluş Kılınç: Üye sayıları tabi ki önemli ancak daha önemlisi bu sayıların sahada bir karşılığı olması. Genel Başkanınız Fatih Erbakan geçtiğimiz gün 81 ilde yapılandığınızı ifade ediyordu. Yeniden Refah Partisi’nin Adana’daki teşkilatlanması nasıl? Tüm ilçelerde teşkilatlarınızı oluşturabildiniz mi?

Selahattin Baysal: Bizler büyük bir medeniyetin varisleriyiz. Bu yüzden bir mirasyedi gibi davranamayız. Tam aksine atalarımızın mirasına en güzel şekilde sahip çıkmalıyız. Bu yüzden de derdimizi dert edinmiş kişilerle yola çıkmamız ve bu davaya kendini adayacak insanlarla omuz omuza yürümemiz gerekir. Allah’a şükür ki 15 ilçe ve merkezde teşkilatlanmalarımızı tamamladık. Hem de öyle kâğıt üzerinde sadece isimlerin olduğu teşkilat yapılanması değil. Sakın yanlış anlaşılmasın. Mesela Karaisalı’da ve Saimbeyli’de teşkilat yapılanmamızın yanında mahalle temsilcilerimizin de çoğunu oluşturduk. Buradan ilan ediyorum. Karaisalı’daki seçmen sayısının yüzde 15’i partimizin üyesi. Bu ne demek biliyor musunuz? İlk seçimde Karaisalı’da seçimi bizim adayımızın kazanabilmesi demek. Saimbeyli’de de iddialıyız. Yılsonuna kadar Allah’ın izniyle 15 ilçenin tamamında ve merkezde tüm mahalle ve sandık teşkilatları tamamlanmış olacak.

Son günlerde muhalefet erken seçim çağrısında bulunurken hükümet seçimlerin zamanında yapılacağını ifade ediyor değil mi? İster erken seçim olsun ister normal seçim ister baskın seçim, ilk seçimde yerelden genele dalga dalga büyüyen bir Yeniden Refah’ın yükselişine şahit olacaksınız. Adana’da partimizi birinci parti yapmak için tüm teşkilatımla birlikte çalışacağım. Öyle seçimden seçime esnafın vatandaşın ayağına giden insanlar değiliz. Zaten sürekli vatandaşlarımızla iç içeyiz. Sayın Genel Başkanımız da bakın her gün bir bazen birkaç ilde mitingler düzenliyor, vatandaş ve esnaf ziyaretleri yapıyor. Milletin derdiyle dertlenen insan seçimi düşünmez geçimi düşünür. Biz de milletimizin refahı için çalışıyoruz.

VATANDAŞIN ASIL GÜNDEMİ SEÇİM DEĞİL GEÇİM

Kurtuluş Kılınç: Fatih Bey gerçekten de son zamanlardaki söylemleriyle özellikle gençlerin bir kısmının desteğini alıyor. Hatta bazen dünya görüşü Yeniden Refah Partisi çizgisinde olmayan insanlar bile kendisini dinliyor ve söylediklerine saygı duyuyor. Bunun size yansıması nasıl?

Selahattin Baysal: Bizim yaşı, dünya görüşü, dini, dili, ırkı ne olursa olsun hiçbir vatandaşımızı dışlamak, ötekileştirmek gibi bir lüksümüz yok. Bizler bu toprağı vatan bilmiş, gönül vermiş, bu bayrağı kefen yapmış herkesle birlikteyiz, yan yanayız. Gençlerimizin en büyük derdi gelecek ile ilgili bir hayallerinin olmaması. Vatandaşımızın en büyük derdi ise her gün her kalemde yapılan zamlar ve ekonomik sorunlar. Sanayicinin, çiftçinin, esnafın derdini de biliyoruz. Bu sorunların ortadan kaldırılması için çalışıyoruz. Daha önce Necmettin Erbakan yapmıştı. Şimdi de inşallah Fatih Erbakan yapacak. İnanıyoruz, güveniyoruz. Milletimiz de bu söylediklerimize inansın. Bize güvensin.

ADANA KOCA BİR ENKAZ GÖRÜNÜMÜNDE. BUNU BİZ DÜZELTECEĞİZ.

Kurtuluş Kılınç: Genel politikalarla ilgili aslında sizinle konuşmak istediğim çok konu var ancak ben bu röportajda biraz daha fazla Adana’yı konuşmak istiyorum. Size göre Adana’nın en büyük sorunu nedir?

Selahattin Baysal: Bu soru aslında öyle birkaç dakika da cevaplanabilecek bir soru değil. Bu soruya doğru cevap verebilmek için belki de 60-70 yıl öncesine gitmek gerekiyor. Şehrimizin hem sanayi, hem tarım, hem turizm gibi çeşitli alanlarda bir ticaret ve cazibe merkezi olduğu yıllardan bu güne baktığımızda maalesef koca bir enkaz görüyoruz.

Çarpık kentleşme, günün gereklerinden uzak kent planları, yol ve alt yapı sorunlarıyla maalesef dünyanın en büyük köyü konumundaki Adana’ya bakıp da hüzünlenmemek gerçekten elde değil. 

Yerelden genele maalesef Adana’ya hep bir şaşı bakma durumu söz konusu oldu. Düşünebiliyor musunuz; Otogara, havaalanına, üniversiteye, hastanelere bile uğramayan bir raylı sistem garabeti şehrin bağrına bir hançer gibi saplanmış durumda. Yıllar boyunca Adanalılara ne eziyet çektirildi inşaatı zamanında. Şimdi de her gün zarar ediyor. Doğru yapılanma ve bir plan program dâhilinde hareket etmezseniz sonuçları maalesef böyle olur. Allah aşkına söyleyin; Biraz kuzeye gitseniz yaylaları, biraz güneye gitseniz denizi ve şehrin merkezinde adeta bir gerdanlık gibi nazlı nazlı süzülen nehirleriyle, mümbit ve bereketli topraklarıyla yüzyıllardır medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu güzel topraklar bugün yaşananları hak ediyor mu?

Ne oldu beyaz altın pamuğun ekili olduğu bu topraklara? Kim kıydı? Büyük sanayi kuruluşları neden küstürüldü? Neden birer birer adeta kaçarcasına şehirden gittiler? Kim yaptı bunları? Turizm konusunda dünyanın en güzel yerlerinden birisi olabilecek Karataş, Yumurtalık neden görmezden geliniyor? Yaklaşık bir buçuk yıl süren tam kapanma döneminde ne yaptı belediye başkanları? Bugün şehrin bazı yerlerinde yol yapım çalışmaları görüyoruz. Zaten daracık yollarımız var ve şehri yönetenler kısıtlamalar boyunca hiçbir şey yapmayıp, şimdi yapıyormuş gibi davranıyorlar. İşin cefasını yine maalesef vatandaşlarımız çekiyor. İşte biz ilk seçimde bütün bu anlayışı değiştirmeye geliyoruz. Anlayışı değiştirirsek birçok şeyin değişeceğine inanıyoruz.

Kurtuluş Kılınç: Fatih Erbakan her gün başka bir ilde. Bazı günler birkaç ili bile ziyaret edebiliyor. Adana’ya ne zaman gelecek. Bununla ilgili bir planınız var mı? Belirli bir tarih var mı?

Selahattin Baysal: Bizler Sayın Genel Başkanımızın şehrimize gelmesini ve ata diyarı, baba ocağı bu toprakları ziyaret etmesini çok istiyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı da neredeyse tamamladık. Çok yakında bu planları genel merkeze de sunacağız. İnanıyorum ki Sayın Genel Başkanımız çok kısa bir süre sonra Adana’ya da gelecektir. Hatta programının müsait olması durumunda Adana’da birkaç gün geçirmesini istiyoruz. Konuyla ilgili istişarelerimizi sürdürüyoruz. İnşallah Adanalı hemşerilerimize çok kısa bir zaman sonra bir müjde vereceğiz.

Kurtuluş Kılınç: Sayın Başkanım teşekkür ediyorum. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Selahattin Baysal: Kurtuluş Bey! Türkiye’ye sevdalı olduğumuz gibi Adana’ya da sevdalıyız. Bu şehirde doğduk, bu şehirde doyduk. Bu şehirde büyüdük ve bu şehirde ölmek istiyoruz. Ancak can emanetimizi teslim etmeden önce de bizi büyüten, doyuran bu şehre vefa borcumuzu ödemek istiyoruz. Bu yüzden de Adanalılardan destek istiyoruz. Hamasi söylemlerden uzak, halkın derdine derman olacak ve Adana’yı hak ettiği yere taşıyacak kadrolarımızla bizler hazırız. Her geçen gün milletimizin desteğiyle daha da güçleniyoruz. Yarın partimizin kuruluşunun 3. Yıldönümü. Ben bu duygu ve düşüncelerle milletimizle omuz omuza veren Yeniden Refah Partisi’nin 3. Yılını tebrik ediyorum. Milletimiz için biz varız. Var olmaya devam edeceğiz. Yeter ki milletimiz bizden desteğini çekmesin. Ben de bu duygu ve düşüncelerle bana partimizi tanıtma fırsatı verdiğiniz için size ve Çukurova Barış Gazetesine teşekkür ediyorum.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: , ADANA'NIN, YÜKSELEN, DEĞERİ, YENİDEN, REFAH, PARTİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı