Alevilerden Yılmaz’a büyük tepki
Haber
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 14:06 Bu haber 3012 kez okundu
 
Alevilerden Yılmaz’a büyük tepki
SİYASET Haberi
Alevilerden Yılmaz’a büyük tepki

Adana Alevi Platformu Sözcüsü Hüseyin Cömertpay, ajansadana.com adlı internet sitesinde Ercan Yılmaz’ın Arap toplumunu ve Nusayrileri hedef alan yazısından dolayı büyük tepki göstererek, “Toplumu ayrıştıran ve bölen bir yaklaşım sergileyen, kafatasçı, zihniyet fukarası bu mahlukatla ilgili yasal hakkımızı sonuna kadar kullanmak üzere saklı tutuyoruz” diye konuştu.

“HİÇBİR IRK DİĞER BİR IRKTAN

ÜSTÜN VE DAHA ÖZELLİKLİ DEĞİL”

“Kamuoyuna Duyuru” adı altında yazılı açıklama yapan Adana Alevi Platformu Sözcüsü Hüseyin Cömertpay, “ajansadana.com isimli bir internet sitesinde Ercan Yılmaz isimli bir şahıs Arap toplumunu, Nusayrileri hedef alan yazı demeye bile diliminiz varmadığı şuursuz duygularını dışa vurmuştur. Arap Alevilerini kendince küçük düşürmeye çalışan, siyasal tutumunu ırkçı bir anlayışa dayandıran bu şahsı şiddetle, nefretle kınıyoruz. Unutulmamalıdır ki; Hiçbir ırk diğer bir ırktan üstün ve daha özellikli değildir” dedi.

“BU EDEPSİZİN ADANA BASIN 

DÜNYASINDA YERİ YOKTUR”

Gazeteciliğin;  toplumun değer yargılarına önem verilen, bütünleştirici, yapıcı eleştirilerle toplumun yönlendirilmeye çalışıldığı, etik bir anlayışla ve dikkatle hareket edilmesi gereken bir meslek olarak bilindiğine dikkat çeken Cömerpay, daha sonra şöyle devam etti:

“İnsan bile denmeyecek bu edepsizin Adana basın dünyasında yerinin olmadığını biliyoruz. Toplumu ayrıştıran ve bölen bir yaklaşım sergileyen, kafatasçı, zihniyet fukarası bu mahlukatla ilgili yasal hakkımızı sonuna kadar kullanmak üzere saklı tutuyoruz.İnsanların toplumsal özelliklerini ırksal özelliklerine indirgeyen ve bu indirgemede –kendince- aşağılama yolunu seçen bir yobazlığa set çekiyoruz, karşı duruyoruz.Toplumun tüm kesimlerini de bu akıl almaz, pervasız zihniyete karşı durmaya çağırıyoruz. Bu şahıs bilmelidir ki; Arap Alevi toplumu, bu topraklarda vatanseverliği ve her alanda üretkenliğiyle bilinir. Topluma faydalı bireyler yetişmesi için küçük yaşlardan itibaren gerek kültürel gerekse sosyal etkinliklerle öne çıkan Arap Alevi toplumu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında ülkesinin çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için büyük bir gayret sarf eder.”

“BU TÜR ÇİRKİN YAZILARA KARŞI 

HUKUK ÇERÇEVESİNDE DAHA SERT TEPKİ VERECEĞİZ”

Adana Alevi Platformu Sözcüsü Hüseyin Cömertpay,  açıklamasını daha sonra şöyle devam ettirdi:

“Kurucu değerlere bağlı toplumumuzu, küçük aklınca küçümsemeye çalışan, yobaz zihniyetin ürünü olduğunu açıkça ortaya koyan bu şahıs yine bilmelidir ki; Kurtuluş yıllarındaki varoluş mücadelesinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına, kural ve kaidelerine, tüm kesimlerin değer yargılarına, dini inançlarına saygı gösteren, kendi inançlarını, geleneklerini, göreneklerini kimseye zarar vermeden, gösterişten uzak gerçekleştiren, öğrencilere, yoksullara kucak açan ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin her bölgesine yayılmış bilim insanı, akademisyen, doktor, öğretmen, mimar, mühendis, şehir plancısı ve daha sayabileceğimiz bir çok değeriyle ülkesini geleceğe taşımaya çalışan, iş insanlarıyla üretim ve istihdama büyük katkı sunan toplumumuzu yaralamaya çalışmasına asla izin vermeyeceğiz. Çirkin üslubuyla küçümsemeye çalıştığı bu toplum; Cumhuriyetin kurulması için bedeller ödemiş, tarihsel süreçteki duruşu ve yaşam biçimiyle takdirle karşılanmış insanlardan oluşur.Sorumsuzluk örneği sergileyen bu zihniyet fukarasının özellikle geleceğimizi emanet edeceğimiz yeni nesil çocuklardan uzak tutulmasını salık veriyoruz. Ahlaktan, vicdandan nasibini almamış zavallıyı bir kez daha nefretle kınıyor, yasal haklarımız saklı kalmak üzere bu tür çirkin yazılara karşı hukuk çerçevesinde daha sert tepki vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.Kamuoyuna saygıyla duyururuz.” 


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Alevilerden, Yılmaz’a, büyük, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı